تفاوتها و مزیت های گاز R410a با R22

تفاوتها و مزیت های گاز R410a با R22

تفاوت ها و مزیت های گاز R410a و R22 در کولر گازی ها

دو گازی که تا به حال در سیستم کولر گازی ها مورد استفاده قرار گرفته است, گاز R22 و R410a می باشند که برای اولین بار از گاز r22 برای سرمادهی و گرمادهی در سیستم های تهویه استفاده شد اما با تشدید بحران گرمایش زمین به واسطه گازهای گلخانه ای و آسیب دیدن لایه اوزون به دلیل تولید این گازها, و چون R22 از نوع مخرب و گلخانه ای است, تولید آنها کم کم رو به کاهش نهاد و سبب شد تا سعی بر جایگزین مناسب برای آنها پیدا شود که بهینه تر و به صرفه تر نیز باشد, و این گاز, نوع R410a است. 

گاز آر22 که با نام گاز فریون نیز شناخته می شود روانکاوی آن توسط روغن های معدنی انجام میگیرد و همین امر باعث می شود تا هر بار پس از شارژ کردن,  کل روغن را (بایستی) تعویض کرد, به علاوه به علت نحوه عملکرد آن که سبب شکستن مولکول های O3 موجود در لایه اوزون و تخریب و نازک شدن آن می شود, تولید این گاز گلخانه ای از سال 2015 به بعد ممنوع شده و در آینده ای نزدیک دسترسی به آن امکان پذیر نخواهد بود و کسانی که کولر گازی هایشان با این گاز کار می کند با مشکل شارژ مجدد روبرو خواهند بود.

گاز R410a از ترکیب دو گاز فریونی R32 و R125 درست شده و می توان گفت این ترکیب یک آزئوتروپ را تشکیل می دهد. روانکاوی R410a توسط روغن مصنوعی انجام می پذیرد, به لطف حلال تر بودن این روغن های مصنوعی نسبت به روغن های معدنی, کارایی سیستم بالاتر بوده و در مصرف و هزینه نیز بهتر از R22 عمل می کند. به علاوه این روغن ها ارزانتر و همیشه در دسترس خواهند بود. همچنین دمای گلاید مخلوط این دو گاز, پایین بوده و امکان تقسیم شدن ندارد.

چند تفاوت مابین این دو گاز را با هم مرور کنیم و بیشتر با آنها آشنا شویم:

بیشترین تفاوت R410a با R22 در جذب  و آزاد کردن گرما می باشد. به این شکل که در R22 جذب و آزاد کردن گرما کمتر بوده و در نتیجه شاهد بازدهی کمتری نیز خواهیم بود, دقیقا برعکس R410a.

دیگر تفاوت این دو گاز در نقطه جوش آنها است, به این شکل که در R410 تا 51.4 درجه سانتیگراد است, اما در R22 نهایتا 40.8 درجه سانتیگراد است, این تفاوت نقطه جوش سبب می شود که بازده هی R410 بسیار بیشتر باشد و انتخاب بهتری برای مبدل های کوچک حرارتی می باشد. 

دیگر تفاوت ای دو گاز در در کمپرسور آنهاست. در R410 کمپرسور خنک تر کار می کند ریسک خرابی کمتری به لطف Over Heat نسبت به R22 دارد.

گاز R410 در روغن سنتتیک خود حل شدگی بالاتری نسبت به حلالیت R22 در روغن مینرال دارد و همین حلالیت بیشتر, ساییدگی و خوردگی کمتری در لوله ها و دیگر اجزاء به بار می آورد.

به علت عدم تولید گاز R22 در نهایت مشکل شارژ برای سیستم های که با این گاز کار می کنند پیش خواهد آمد و دسترسی و تهیه آن, همچنین هزینه آن نیز بالاتر از R410 است. 

مصرف انرژی در سیستم های که با R410 کار می کنند به خاطر کندانسور بزرگتر, پایینتر بوده و در هزینه انرژی نیز بهره وری بیشتری را شاهد  خواهید بود. در کندانسور بزرگتر, به دلیل فضای بیشتر, گازی برگشتی از اپراتور فرصت بیشتری برای از دست دادن گرما و خنک شدن دارد و هنگامی که وارد کمپرسور می شود انقباض بیشتری داشته و در نتیجه کمپرسور با نیروی کمتر اقدام به متراکم نمودن گاز R410 خواهد کرد.

با این توضیحات امیدواریم اطلاعات شما را در زمینه خرید هر چه بهتر کولر گازی بالاتر برده باشیم و شما نیز لذت خریدی مطمئن تر را تجربه نمایید. 

 ما در مجموعه فروشگاه اینترنتی اقیانوس سعی بر آن داریم که:

اولا, شما دوست عزیز, کالای اصلی و اورجینال را  خریداری نمایید

دوما, از سوء استفاده افراد سودجو جلوگیری نماییم

سوما, رضایت خلق خدا, رضایت خدا را برایمان به ارمغان می آورد.

نظرات بازدیدکنندگان