تفاوت رم های DDR3 و DDR4

تفاوت رم های DDR3 و DDR4

همه چیز در مورد رم های DDR3 و DDR4

در حال حاضر فراوان ترین رم های موجود در بازار از DDR4 ها هستند و به ندرت نیز می توانید رم های DDR3 را پیدا کنید. اما این دو گونه رم چه تفاوتی با هم دارند؟ با ما همراه باشید تا با بررسی رم های DDR3 و DDR4 به تفاوت ها و مزایای هر یک پی ببریم.

 

DDR چیست؟

در گذشته رم ها به صورت SDR بودند که مخفف Single Data Rate بود. اینگونه رم ها می توانستند در هر چرخه یک عملیات مشخص را کنترل کنند یا در واقع برای انجام عملیات فعال شوند. اما این کار کند بود و با پیشرفت تکنولوژی رم های جدیدی وارد بازار شدند که می توانستند در هر چرخه دو عملیات را کنترل کنند یا دو بار فعال شوند که با نام Double Data Rate یا به اختصار DDR شناخته می شوند. این رم ها نسل های مختلفی دارند که تاکنون شامل DDR، DDR2، DDR3 و DDR4 می شود. خبر هایی نیز از نزدیک بودن ورود رم های DDR5 به بازار وجود دارد ولی هنوز این رم ها در بازار نیستند و در حال حاضر می توان رم های DDR3 و DDR4 را بازار مشاهده کرد.

تفاوت رم های DDR3 و DDR4

رم های DDR3 و DDR4 تفاوت های عمده ای دارند که باعث شده عملا رم های DDR3 از بازار خارج شوند و رم های DDR4 یکه تاز بازار رم ها باشند. در حال حاضر مادربردی برای پشتیبانی از رم های DDR3 تولید نمی شود. در ادامه به برخی از مهمترین تفاوت بین رم های DDR3 و DDR4 می پردازیم.

حافظه

حجم حافظه رم از جمله مهمترین مولفه های انتخاب یک رم محسوب می شود. رم های DDR3 در ماژول هایی با ظرفیتی بین 1 تا 8 گیگابایت عرضه می شدند و از این رو اگر می خواستید حافظه 32 گیگابایتی داشته باشید باید هر چهار ماژول مادربرد اشغال می شد (البته مادربرد هایی با 8 ماژول نیز هستند). از آن سو رم های DDR4 در هر ماژول می توانند تا 32 گیگابایت حافظه را جای دهند و از این رو همچون مثال بالا اگر به حجم رم 32 گیگابایتی احتیاج داشته باشید یک ماژول برای شما کافی است و می توانید در از دیگر ماژول ها برای ارتقاء سیستم استفاده کنید.

فرکانس

فرکانس به زبان ساده یعنی اینکه یک قطعه سخت افزاری با چه سرعتی می تواند از قابلیت های خود استفاده کند. از جمله مهمترین تفاوت بین رم های DDR3 و DDR4 تفاوت در فرکانس است. رم های DDR3 می توانستند تا فرکانس 2133 مگاهرتز داشته باشند که البته اغلب کمتر هم بود و مثلا بازار رم های DDR3 معمولا در تصرف رم هایی با فرکانس 1333مگاهرتزی بود. با این حال رم های DDR4 فرکانس بسیار بالاتر دارند که حتی در مدل های جدید به 4800 مگاهرتز نیز می رسد که حتی با اورکلاک تا 5400 مگاهرتز نیز بالا می رود و از این رو رم های DDR4 سرعت کاری بسیار بهتری دارند. فرکانس بهتر خود را در هنگام اجرای بازی ها نشان می دهد به گونه ای که وقتی فرکانس بالاتر باشد روی فریم ریت تاثیر داشته و فریم ریت نسبتا بالاتری ارائه می شود. همچنین فرکانس بالا می تواند تایمینگ بالا را تا حد زیادی پوشش دهد.

تفاوت ظاهری

رم های DDR3 و DDR4 را می توان با توجه به نوشته های روی آنها تشخیص داد و اگر از برند معتبری خرید کرده باشید با مشکلی مواجه نمی شود. اما اگر نوشته ای روی رم وجود ندارد می توانید از تعداد پین ها متوجه شوید با چه نسلی از DDR سر و کار دارید. پین ها در واقع همان دندانه های باریک و طلایی رنگ پایین ماژول هستند که تعداد آن ها در رم های DDR3 به 240 پین و در رم های DDR4 به 288 پین می رسد. پس آن ماژولی که تعداد پین بیشتری دارد DDR4 است و آنکه تعداد پین کمتری دارد DDR3 است. دیگر راه تشخیص رم های DDR3 وDDR4 توجه به شکاف میان آنهاست. تمامی رم ها یعنی DDR، DDR2 و DDR4 دارای شکافی در وسط خود هستند ولی در رم های DDR3 این شکاف به یک سمت متمایل است. از آنجا که بعید است رم های DDR2 و یا DDR پیدا کنید، آن رمی که شکاف آن در وسطش است DDR4 است و آن رم که شکافش به یک سو متمایل است DDR3 است.

انتخاب مادربرد

پیش از خرید هر کدام از رم های DDR3 و DDR4 باید توجه کنید که مادربرد شما از کدام رم پشتیبانی می کند. همانطور که گفتیم دیگر مادربردی برای پشتیبانی از رم های DDR3 تولید نمی شود ولی اگر مادربردی قدیمی دارید باید بدانید که امکان استفاده همزمان از رم های DDR3 و DDR4 در کنار هم وجود ندارد. از طرفی در هنگام خرید مادربرد به این نکته که مادربرد تا چه فرکانسی را پشتیبانی می کند نیز دقت داشته باشید. چرا که اگر رمی خریداری کنید که مثلا فرکانس آن 4000 مگاهرتز باشد ولی مادربرد نهایتا بتواند از فرکانس 3200 مگاهرتزی پشتیبانی کند هزینه خرید رم با فرکانس بالاتر به هدر رفته است. همچنین دقت داشته باشید مادربردی انتخاب کنید که در بایوس خود از XMP برخوردار باشد تا بتوانید از حداکثر فرکانس و توان رم استفاده کنید. نکته آخر اینکه در هنگام خرید رم توجه کنید دو رم از نظر فرکانس همسان باشند چرا که اگر فرکانس آنها نا متعادل باشد آن ماژول که فرکانس بالاتری دارد مجبور می شود با ماژولی که فرکانس پایین تری دارد هماهنگ شود و فرکانس خود را پایین بیاورد.

نظرات بازدیدکنندگان